شنبه 11 آذر 1402
تیتر اخبار :
  • Ad

قالب‌های ساختاری سرورها

ارسال شده در 2 تیر 1393 | دسته‌بندی: آموزش ، عمومی
مجله فارسی هاستینگ فاهومگ

تفاوت سخت‌افزاری PC و سرور:

گاهی اوقات سخت‌افزارهای مورد استفاده در PC و سرور تفاوت چندانی ندارند و هردو از سخت‌افزارهایی مانند CPU ، RAM ، Power Supply و … استفاده می کنند. اما اجزای سخت‌افزاری مورد استفاده در سرورها از لحاظ ظاهری تفاوت داشته و بسیار پیشرفته‌تر از اجزای PC است.

اکثر اجزای سخت‌افزاری سرورها دارای قابلیت redundancy یا fail-over هستند. اجزای داری این قابلیت زمانی که دچار مشکل می‌شوند، بدون اینکه سرور خاموش شود می‌توان تعویض کرد. به عنوان مثال وقتی هارددیسک و یا فن سرور دچار مشکل شود، بدون نیاز به خاموش کردن سرور می‌توانید آنها را جدا کرده و سخت‌افزار جدید را جایگزین کنید. به این قابلیت جدا سازی سخت‌افزاری در حین روشن بودن سرور و جایگزینی آن Hot Swap گفته می‌شود.

قالب‌های ساختار سرورها:

استاندارد قالب‌بندی سرورها به سه شکل Tower، Rack Mount، Blade مطرح می‌شود.

سرورهای برجی یا Tower:

این نوع قالب از سرورها ظاهری مشابه PC دارد و برای استفاده می‌توان آنها را به شکل ستونی روی زمین یا درون رک قرار داد. این گونه سرورها معمولاً در مراکز داده‌ای که شبکه‌های کوچک یا متوسطی دارند استفاده می‌شوند. معمولا این قالب از سرورها در مراکز داده بزرگ استفاده نمی‌شوند، چراکه فضای زیادی اشغال و صدای زیادی تولید می‌کنند؛ مشکل دیگری که این قالب از سرورها دارند این است که هیچگونه مدریتی روی کابل‌های متصل به آنها انجام نمی‌شود.

سرور برجی

tower server

سرورهای قفسه ای یا Rack Mount:

این سرورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی بتوان آنها را درون رک (Rack) که برای محافظت و نگهداری از آنها ساخته شده‌اند قرار داد. هر رک می‌تواند چندین سرور را درون خود جای دهد. سرورها درون رک به صورت صفی روی هم قرار می‌گیرند و به کمک پیچ محکم می‌شوند.

اجزا و ساختارهایی که درون رک قرار می‌گیرند دارای یک ساختار قالب‌بندی به نام Unit یا Unit Rack هستند. یک سرور استاندارد Rack Mount در صورتی که یک (بخش) Unit از Rack را اشغال کند به عنوان سرور 1U شناخته می‌شود و در صورتی که دو Unit از Rack را اشغال کند 2U می‌باشد.

 

سرورهای یک یونیت

1Uservers

 

سرورهای تیغه ای یا Blade:

این قالب از سرورها همانند سرورهای Rack Mount یا یک اندازه استاندارد ساخته می‌شوند و در رک‌های مخصوصی به نام Chassis یا شاسی یا اسکلت قرار می‌گیرند.

این نوع سرورهای معمولاً به صورت اختصاصی ساخته می‌شوند، به این معنا که شاسی‌های این نوع سرورها بر اساس نوع محصول با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال نمی‌توان سرور تیغه‌ای Dell را در درون chassis یک سرور تیغه‌ای HP قرار داد.

نکته مهم این است که این سرورها خود به تنهایی جزئی مانند Power را ندارند و Power خود را از شاسی دریافت می‌کنند. به غیر از سیستم های خنک کننده که معمولا بصورت کلی در یک chassis مورد استفاده قرار میگیرند ، برای هر یک از سرورهایی که در درون یک chassis قرار گرفته می شود یک سیستم power و کارت شبکه و …. مختص همان سرور تعبیه می شود .

سرورهای تیغه‌ای

Blade Server Chassis

برگرفته از مقاله محمد نصیری
انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

 

 

 

برچسب ها : blade server , rack mount server , tower server
بازدیدها : 2283

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

فروش ویژه

آخرین مقالات

  • Ad