دوشنبه 13 آذر 1402
تیتر اخبار :
  • Ad

نام دامنه – بخش اول – دامین چیست؟

ارسال شده در 15 شهریور 1393 | دسته‌بندی: آموزش ، عمومی

همیشه انتخاب یک دامنه برای افرادی که تازه به دنیای وب آمده اند کار دشواری بوده است. انتخاب صحیح نام دامنه برای تجارت شما در اینترنت حیاتیست، یک انتخاب اشتباه و یک نام دامنه‌ی بد می‌تواند تاثیرات منفی زیادی در تجارت آنلاین شما بگذارد. یک دامین خوب اصولا باید کوتاه، ساده در به حافظه سپردن و در عین حال نشان دهنده‌ی برند شما باشد.
در این سری از مقالات شما را با مفاهیم اولیه، اصطلاحات و انواع دامین‌های اینترنتی آشنا خواهیم کرد، پس از مطالعه‌ی این سری از مقالات راه هموارتری در انتخاب نام دامنه‌های جدید خواهید داشت.
۱-تولد دامنه‌های اینترنتی
در سال ۱۹۸۳ برای ساده سازی فرایند به حافظه سپردن و حفظ نمودن آدرسهای اینترنتی که متشکل از اعداد (ادرس هایIP) بود DNS یا Domain Name Service بوجود آمد. کار DNS تبدیل همان اعداد به حروف الفباست! در این روش شما بجای به خاطر سپردن چند عدد بی ربط و گنگ، کافیست یک نام را بخاطر بسپارید.
DNS از ساختار سرویس‌های قدیمی تری استفاده می‌نمود اما تولد DNS را می‌توان آغاز استفاده از حروف بجای اعداد دانست.
آیکان(ICANN) متولی دامین‌های اینترنتی در تمام دنیاست، آیکان مرجع قانونگذاری و سیاستگذاری تمام دامنه‌های اینترنتی می‌باشد. در واقع آیکان ناظر برحقوق ثبت کنندگان دامنه در وب است.
نام هر دامنه از دو بخش تشکیل شده است، نام اختیاری و پسوند دامنه . امروزه پسوندهای زیادی در دنیا بوجود آمده است که می‌توان آنها را بصورت
الف- پسوندهای عمومی، gTLD یا generic Top-Level Domain :که معروفترین پسوند عمومی دامنه را میتوان پسوند com دانست که امروزه برای وب سایت‌های شخصی گرفته تا بزرگترین شرکتهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. یافتن نام مناسب با توجه به پرطرفدار بودن و عمر طولانی این پسوند کار بسیار دشواریست. از دیگر پسوندهای عمومی می‌توان به net و org اشاره کرد.
ب- پسوندهای سرزمینی، ccTLD یا CountryCode Top-Level Domain : این نوع پسوند ویژه‌ی هر کشور می‌باشد و براساس نام کشورها به آنها تعلق می‌گیرد. برای نمونه پسوند ir برای دامنه‌های کاربران ایرانی و پسوند uk برای انگلستان. این نوع پسوند نیز امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، نام‌های زیبایی که پسوندهای عمومی آن قبلا به ثبت رسیده را در این نوع پسوندها می‌توان یافت.
ثبت دامنه:
برای ثبت دامنه دو روش کلی را می‌توان بیان کرد:
الف- ثبت از طریق سرویس دهندگان میزبانی وب
ب- ثبت بصورت مستقیم در رجیسترارها(registrar)
رجیسترارها، شرکتهایی هستند که با مجوز مستقیم از آیکان امکان ثبت دامنه‌های gTLD را دارند. رجیسترها همچنین ممکن است امکان ثبت دامنه‌های ccTLD را نیز داشته باشند. ثبت دامنه‌های ccTLD کاملا بر عهده‌ی مرکز ثبت دامنه‌ی هر کشور است (بطور مثال در ایران مرکز فیزیک نظری مسئول ثبت دامنه‌های ir می‌باشد) و این مرکز تصمیم می‌گیرد که چه رجیسترارهایی امکان ثبت دامنه را تحت آن ccTLD داشته باشند.

برچسب ها : DNS , domain , domain name , Top-Level Domain
بازدیدها : 1389

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

فروش ویژه

آخرین مقالات

  • Ad