دوشنبه 8 خرداد 1402
تیتر اخبار :
  • Ad

مشکلات مسیر حرکت به سمت رایانش ابری چه مواردی هستند؟ (بخش اول)

ارسال شده در 14 مرداد 1393 | دسته‌بندی: عمومی ، محاسبات ابری
مجله فارسی هاستینگ فاهومگ

رایانش ابری نمونه‌ای از پردازش نوظهور است که فواید فنی و مالی جذابی را برای بسیاری از سازمان‌های کوچک و بزرگ دارد.

برخی از مسائل مهمی که سیستم های ابری با آن مواجه می شوند و راه حل‌های مربوط به هرکدام از آنها به قرار زیر است:

اعتماد

یکی از مسائل مهمی که امروزه رایانش ابری با آن مواجه است اعتماد بین مشتری و فراهم کننده خدمات می باشد. برای مشتری راهی نیست تا از قابل اعتماد بودن مدیریت خدمات و ریسک حملات داخلی مطمئن شود. این مسئله مهمی است و توجه زیادی را از طرف کمپانی ها به خود جلب می کند. تنها مدرک قانونی موجود بین مشتری و فراهم کننده خدمات SLA یا توافقنامه سطح خدمت است.این مدرک محتوی تمام توافقات بین مشتری و تامین کننده خدمات است، و آنچه را که فراهم کننده خدمات در حال انجام است و در آینده انجام خواهد داد را شامل می‌شود. در حال حاضر قالب مشخصی برای SLA وجود ندارد، و ممکن است خدماتی باشد که در SLA ثبت نشده و مشتری از اینکه زمان دیگری به این خدمات نیاز دارد بی اطلاع باشد.

مسائل قانونی

نیاز به تنظیم مقرراتی چون  قوانین مربوط به حریم شخصی و قوانین امنیتی که سیستمهای ابری نیاز به برآوردن آنها دارند، وجود دارد. یکی از مشکلاتی که در رعایت قانون وجود دارد این است که مقررات کشورها باهم متفاوت است و کاربران به مکانی که داده‌ها به صورت فیزیکی در آنجا هستند، کنترل ندارند.

محرمانه بودن

حفظ محرمانه بودن یکی از مهمترین مسائلی است که سیستمهای ابری با آن مواجه هستند. در این سیستم‌ها اطلاعات در مکانی دور از دسترس کامل فراهم کننده خدمات نگهداری می‌شود و در این راستا راهکارهایی برای حفظ محرمانگی اطلاعاتی که در ابر نگه داشته می‌شود وجود دارد. مهمترین روش مورد استفاده برای حفظ محرمانگی اطلاعات، رمزگذاری داده ها می‌باشد، هرچند که همانگونه که گفته شد روش رمزگذاری داده مسائل خود را به همراه دارد.

جامعیت و تمامیت

جامعیت مانع ازدخل و تصرف نامناسب در اطلاعات و تحریف آنها می‌شود. حفظ جامعیت مانند محرمانه بودن مسئله مهم دیگری‌ است که سیستمهای ابری با آنها مواجه‌اند و نیاز به بررسی دارند و با استفاده از رمزگذاری داده‌ها انجام می‌شود.

در یکی از ساختارهای مراکز داده که به طور معمول استفاده می‌شود، کاربران زیادی با حقوق مختلف وجود دارد. کاربری با مجموعه ای از حقوق محدود ممکن است نیاز به دسترسی به زیر مجموعه ای از اطلاعات را داشته باشد، و همچنین این امکان هست که تایید کامل بودن و درستی نتایج تحویل گرفته را بخواهد( که آلوده نیستند، تغییر نیافته اند یا چیزی گم نشده است) رویکرد معمول به مشکلی شبیه این استفاده از امضای دیجیتالی است.

rayzansamaneh

برچسب ها : رایانش ابری - Cloud Computing
بازدیدها : 1374

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

فروش ویژه

آخرین مقالات

  • Ad