دوشنبه 13 آذر 1402
تیتر اخبار :
  • Ad

رایانش ابری یا Cloud Computing چیست؟

ارسال شده در 19 خرداد 1393 | دسته‌بندی: اخبار ، عمومی ، محاسبات ابری
مجله فارسی هاستینگ فاهومگ

رایانش ابری یا Cloud Computing  مدل رایانشی بر پایه شبکه‌های بزرگ کامپیوتری مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل سرویس‌های فناوری اطلاعات(شامل سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات و سایر منابع اشتراکی رایانشی) با به‌کارگیری اینترنت ارائه می‌کند.

رایانش ابری راهکارهایی برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات به شیوه‌های مشابه با صنایع همگانی(آب، برق، تلفن و …) پیشنهاد می‌کند. این بدین معنی است که دسترسی به منابع فناوری اطلاعات در زمان تقاضا و براساس میزان تقاضای کاربر به گونه‌ای انعطاف‌پذیر(Elastic) و مقیاس‌پذیر(Scalable) از راه اینترنت به کاربر تحویل داده می‌شود.

واژه ابر(cloud) واژه‌ای است استعاری که به اینترنت اشاره می‌کند و در نمودارهای شبکه های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده می‌شود.

دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابری جزئیات فنی اشت را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد. به عنوان مثال آنچه یک ارائه دهنده سرویس نرم‌افزاری رایانش ابری ارائه می‌کند، برنامه‌های کاربردی تجاری برخط است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگر به کاربران ارئه می‌شود. نرم‌افزارهای کاربردی و اطلاعات روی سرورها ذخیره می‌گردند و براساس تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. جزئیات از دید کاربر مخفی می‌ماند و کاربران نیازی به تخصص یا کنترل درمورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارند(Distinguishing Cloud Computing from Utility Computing).

رایانش ابری را گروهی تغییر الگوواره‌ای (Paradigm Shift) می‌دانند که دنباله‌روی تغییری است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ از مدل رایانه بزرگ (Mainframe) به مدل کارخواه-کارساز(Client-Server) صورت گرفت.

 

creativecommons.org

 

برچسب ها : Cloud Computing , رایانش ابری
بازدیدها : 2922

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

فروش ویژه

آخرین مقالات

  • Ad