یکشنبه 7 خرداد 1402
تیتر اخبار :
  • Ad

چگونه خدمات هاستینگ مناسب انتخاب کنیم؟

ارسال شده در 31 خرداد 1393 | دسته‌بندی: آموزش ، عمومی
مجله فارسی هاستینگ فاهومگ

شرکت‌های میزبان وب  موفق به دلیل پشتیبانی و انجام تعهدات خود در برابر مشتریان به این جایگاه رسیده‌اند.

قبل از انتخاب یک شرکت میزبان، بهتر است درباره سابقه شرکت تحقیق کنید. به شرکت‌هایی که تلفن و یا آدرس مشخصی ندارند و تمام پشتیبانی آنها تنها براساس ایمیل است و حاضر نیستند مشکلات و سؤالات فنی مشتریان خود را به صورت حضوری یا تلفنی پاسخگو باشند اعتماد نکنید. شرکت‌هایی که از اطلاعات مشتریان خود نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند و در برابر امنیت و مشکلات فنی سایت‌ها، خود را مسئول می‌دانند انتخاب خوبی هستند.

یک میزبان مناسب اموری بسیار حیاتی را برای صاحبان وب‌سایت‌ها انجام می‌دهد که گاهی به اشتباه کم اهمیت تلقی می‌شود. ممکن است تحقیق و انتخاب میزبان مناسب در چند ساعت انجام شود اما اگر در این کار کوتاهی صورت گیرد باعث بروز زیان‌هایی گاه جبران ناپذیر خواهیم بود. عناصر مهم در انتخاب میزبان که باید به آن توجه داشت، کیفیت خدمات، امنیت، پشتیبانی و هزینه‌ها هستند.

برای ارزیابی و انتخاب خدمات میزبان مناسب می‌توانید از نکات زیر بهره ببرید:

  • ابتدا سایت را طراحی و پیاده‌سازی کنید

بسیاری از نیاز‌ها و مشخصه‌هایی که میزبان باید از آن پشتیبانی کند، در هنگام پیاده‌سازی آشکار می‌شود. درصورت عدم هم‌خوانی نیازها و نوع خدمات هاست دریافتی، مجبور به تغییر میزبان یا پیاده‌سازی مجدد سایت براساس مشخصات میزبان خواهید شد.

پیش از پیاده‌سازی سایت بایستی بررسی‌های لازم جهت تمام برنامه‌ها و نیازها مانند استفاده از صفحات پویا و بانک‌های اطلاعاتی و حتی تعداد بازدیدکنندگان احتمالی برای حداقل یک‌سال آینده تعیین شود و آنگاه برای انتخاب نوع خدمات میزبانی اقدام کنید.

  • چه میزان فضا نیاز دارید؟

یکی از معیارها برای انتخاب نوع سرویس شرکت میزبان، میزان فضای مورد نیاز برای نگهداری صفحات، تصاویر و یا بانک‌های اطلاعاتی است.

اکثر شرکت‌های هاستینگ در تقسیم بندی خدمات خود، میزان فضای اختصاص داده شده به سایت را قرار می‌دهند. جزئیات مربوط به فضای اختصاص داده شده از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. به عنوان مثال درصورتی که شرکتی ارائه دهنده سرویس ۱۰ مگابایتی است، دانستن این نکته که این ۱۰ مگابایت تنها اختصاص به صفحات سایت دارد یا اطلاعاتی از قبیل لاگ‌فایل‌ها و صندوق پستی نیز در همین ۱۰ مگابایت قرار می‌گیرند مهم و قابل تامل می‌باشد.

برخی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هاستینگ فضای ذکر شده را فقط برای اطلاعات صفحات سایت در نظر می‌گیرند و برای سایر اطلاعات مانند لاگ‌فایل‌ها و صندوق پستی، فضای رایگان دیگری اختصاص می‌دهند.

  • صندوق پستی

یکی از نیازهای معمول مدیران و صاحبان سایت‌ها، ایمیل با نام سایت است. در سرویس‌های شرکت میزبان به تعداد ایمیل‌های اختصاص داده شده، ظرفیت، کیفیت و همچنین چگونگی آن دقت کنید.

باید توجه داشت که فضای اختصاص داده شده به ایمیل‌ها مربوط به همان فضای کلی است یا فضایی مجزا در اختیار مدیر سایت قرار می‌گیرد.

و نکته دیگر، درصورتی که مایل به ایجاد تعداد زیادی صندوق پست الکترونیک هستید آیا شرکت میزبان پنل و یا امکاناتی را برای ایجاد صندوق‌های پستی درنظر دارد یا خیر.

  • محدودیت‌ها و ترافیک سایت

ترافیک سایت میزان اطلاعاتی است که در طول مدتی معین میان سایت و بازدیدکنندگان مبادله می‌شود. ترافیک سایت رابطه مستقیمی با حجم صفحات و تعداد بازدیدکنندگان دارد بنابراین اگر بازدیدکنندگان سایت زیاد بوده و صفحات از حجمی بالا برخوردارند، حتماً به میزان محدودیت سرویس‌های شرکت‌های میزبان دقت کنید.

  • تعداد مشتریان همزمان در یک سرور

تعداد سایت‌های قرار گرفته بر روی سرور شرکت شما نکته‌ای مهم است. هرچه تعداد سایت‌های میزبانی شده بر روی یک سرور بیشتر باشد، مشغولیت سرور بیشتر بوده و به همین دلیل سرعت آن کاهش می‌یابد. سرورهای با تعداد سایت بالا، بیشتر در خطر حمله هکرها هستند.

براساس مشخصات سخت‌افزاری سرور، سیستم‌عامل و نیازها و بازدیدکنندگان سایت‌ها، تعداد قرار گیری سایت‌ها بر روی سرورها تغییر می‌کند.

درصورتی که سایتی با صفحات HTML و کم بازدید دارید نیازی به نگرانی نیست زیرا برای شما این امر اهمیت چندانی ندارد.

  • سیستم عامل

درصورتی که سایتی با صفحات پویا دارید و از زبان‌های برنامه نوسی رایج استفاده می‌کنید به سیستم‌عامل سرور دقت کنید.

سیستم‌عامل سرورها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱- سیستم عامل ویندوز ۲- یونیکس و لینوکس

سیستم‌عامل‌های لینوکس و یونیکس، در پاسخ‌دهی به سایت‌های پربیینده و سایت‌هایی با حجم بالا (مانند گالری عکس، یا ارائه دهندگان فایل‌های صوتی و تصویری و…) توانایی بهتری نسبت به سرورهای ویندوز دارند. همچنین سرورهای لینوکس و یونیکس نسبت به ویندوز دارای برنامه‌های ارزانتری هستند، به عنوان مثال استفاده از سرویس بانک اطلاعاتی MySql ارزان‌تر از نرم‌افزار MicroSoft Sql Server ویندوز است.

سرور ویندوز از ASP و ASP.NET پشتیبانی می‌کند و از زبان فارسی و یونیکد پشتیبانی بهتری دارد.

  • اتصال سرور

هرچقدر سرور به خطوط اصلی اینترنتی موسوم به Backbone نزدیکتر باشد، سرعت دسترسی به سایت‌های آن سرور بیشتر خواهد بود.

برخی شرکت ها نوع اتصال سروهای خود را به اینترنت در جزئیات سرویس‌های خود ذکر می‌کنند، جزئیات اعلام شده معمولا نوع اتصال شبکه‌ای از کامپیوترهای سرور شرکت (Data Center) به شبکه است. استفاده از خطوط فیبرنوری OC می‌تواند پاسخگوی نیاز سرورها باشد.

  • پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی و نرم‌افزارهای مدریت بانک اطلاعات و پلات‌فرم‌ها

براساس نیاز خود راجع به کلیه موارد مانند بانک اطلاعاتی و نرم‌افزارها و شرایط استفاده از آنها را در سرویس مورد نظر تحقیق و بررسی کنید. درباره زبان پیش‌فرض سرور و… بررسی‌های لازم را انجام دهید.

برچسب ها : خدمات هاستینگ مناسب , میزبان وب مناسب
بازدیدها : 1956

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

فروش ویژه

آخرین مقالات

  • Ad